The tortoise lays on its back, its belly baking in the hot sun, beating its legs trying to turn itself over, but it can't. Not without your help. But you're not helping.

2010/03/27

Obálka magazínu na iPadu

O tohle se musím podělit. Že potenciál obrovského trhu obsahu na iPad přitahuje nejen velké vydavatelské domy, ale i jednoltivce je jasné. A konkurence bude velká. Znamená to mj. i to, že bude důležité něčím zaujmout. A podobný typ obálek magazínů by to mohl klidně být:

iPad Sunset Mag Cover Spec from Jesse Rosten on Vimeo.

2010/03/25

Proč iPad znamená konec flashe na webu

Říkám si, že je to snad poprvé, kdy mám pocit, že je možné sledovat historický zlom ve vývoji technologií. Jak už to mám v poslední době ve zvyku, mluvím o iPadu. Ale mám na mysli obecně přístup Apple k technologii Flash.

Nechme stranou proč se tak stalo, ale faktem je, že flash je problémovým prvkem, který výrazně narušuje spolehlivost jablečných počítačů. Vždyť jeho zabugovanost byla důvodem, proč bylo spouštění flash prvků procesově odděleno od prohlížeče samotného.

Významnějším zásahem do délky života technologie flash byla nepodpora v mobilních zařízeních počínaje iPhonem a pokračujíc iPadem. Pro baterii a spolehlivost jistě dobrá zpráva, pro adobe ale hlavně reklamní trh docela problém.

Když jsem před pár měsíci tvrdil, že do dvou let nepotkáme na webových stránkách flash, smáli se. Dnes, kdy většina kritických webových aplikací přešla na čisté html a flash vyřadila jako nežádoucí, kdy poskytovatelé video obsahu, počínaje CBS a brzy následováni dalšími, používají nebo testují HTML5 s video tagem, je to mnohem pravděpdobnější.

Ale myslím, že tím, kdo se o smrt flashe na webu zasadí nebudou poskytovatelé obsahu, ale reklamní agentury a obecně inzerenti.
Dnes je totiž možné říci, že převážnou část bannerů tvoří flash verze a často se vzhledem k rozšíření potřebného pluginu se neřeší ani alternativní statická/gif verze. Lze se totiž spolehnout, že více než 99 % návštěvníků má nějakou verzi flashe nainstalovanou a bannery budou vidět.



Ale to se velmi brzo změní. Pokud se iPad rozšíří rychlostí jako se tomu stalo u iPhonu, bude velmi brzo procento návštěvníků, disponujícími flashem ve svém prohlížeči o desítky procent nižší. Vždyť si stačí vzít po dvou letech od představení iPhonu statistiky zastoupení jednotlivých mobilních platforem a je jasno. iPad se stane s velkou pravděpodobností masovou záležitostí (netvrdím že u nás, ale v USA určitě) a pokud bude klasické procházení webových stránek tak pohodlné a snadné, jak se z současných náznaků zdá, bude z něj plynout významná část obecné internetové návštěvnosti.

Ale zkusme se držet při zdi a předpokládat, že po cca roce dosáhne na části webů návštěvnost z iPadu 20%. Na technologických (wired, engagdet) a lifestylových či sociálních (facebook apod.) se dá očekávat mnohem větší číslo, ale zůstaňme u průměru. Inzerent si ta může být jistý, že až oněch 20% návštěvníků neuvidí jeho úžasnou flashovou reklamu, přestože bude platit celých 100% zobrazení stránky. A to je už velká ztráta, navíc z cílové skupiny, která má mnohem větší potenciál k internetovým nákupům.
Ve chvíli, kdy si tohle inzerenti a reklamní agentury uvědomí, dá se očekávat úprk k jiným technologiím. Hlavní otázka pak je, které to budou. HTML5 má své mouchy a rozhodně není připraveno převzít onen nablýskaný, hýbající se a blikající reklamní trh. Ne v tak krátké době.

Paradoxně tu tedy vznikne jakési vakuum, které může uškodit oběma stranám. Jak iPadu, potažmo Apple, kdy nebude část obsahu dostupná a zároveň inzerentům, kteří nebudou mít možnost oslovit relativně velkou část zajímavé cílové skupiny.

Ale jak se zdá, tak se rodí nový trh s reklamou - v elektronických publikacích. Už je jasné, že o inzerci v nultých ukázkových číslech všech důležitých hráčů, kteří budou se startem Ipadu zveřejňovat své aplikace/noviny/časopisy, je obrovský zájem. Otázkou je, zda tento zájem přetrvá, ale já se domnívám, že ano. Cenové plány jednotlivých předplatných naznačují, jak vážně berou významní publisheři, iPadovské verze svých novin a časopisů a tak vzniká jakási kombinace mezi tištěným inzerátem a interaktivní reklamou na webu.
A ta může být na druhou stranu velmi interaktivní a mutlimediální. Nemusí se držet žádných omezení jaké měl web a může nasadit i pokročilejší skriptování, než mohl nabídnout ActionScript. Navíc se dá počítat, že i iPadovské magazíny budou pracovat s online funkcemi a tak v případě dostupného připojení si tahat nějaká data z intenetu.
Tato forma a model reklamy nebyl ještě nikde použit a samozřejmě, že i na iPadu bude mít svou vývojovou křivku a nedá se čekat aktivní od počátku. Jen je to trh, který může zachránit tištěnou reklamu, která zoufale trpí nedostatkem následné analýzy.
Záležet hodně bude na tom, jak se elektronické noviny a časopisy rozšíří. Já osobně jsem velkým optimistou v tomto směru, ale může se klidně stát, že uživatelé tuto formu nepřijmou a půjde jen o variantu, kanál, kterým budou vydavatelé dostávat svůj obsah k uživatelům, nebo čtenářům.

Jak se toto vyvine bude rozhodně zajímavé sledovat a vracím se tak na začátek - uvědomme si, že jsme dnes v centru dění a počítačový a internetový svět se pravděpdobně za čas bude dělit na "před iPadem" a "po iPadu". Samozřejmě trochu přeháním, ale upřimně jsem přesvědčen, že k výrazné změně přístup k informacím dojde.

Už za 9 dní :).

2010/03/21

Nejrychlejší cesta k iPadu v ČR


Asi nebudu sám, ale stejně jako v případě iPhonu před pár lety jsem došel k názoru, že se nevyplatí čekat na počátek prodeje iPadu u nás. Mám pro to několik důvodů a i řešení.

Nejprve několik předpokladů:
  • Rozhodli jste se iPad pořídit, nechcete čekat na recenze 
  • Nemáte vy ani nikdo známý cestu do USA po 3. dubnu
Minimálně první podmínka stojí za úvahu. iPad se zdá být dle představení velmi zajímavým zařízením. Velkou část cílové skupiny lze ovšem charakterizovat jako "pořídím si ho, ale ještě nevím na co". 
Určitě nebude špatný nápad se opravdu zamyslet, nač vám iPad bude. Jestli jím chcete nahradit notebook nebo spíš iPhone, konečně začít číst knihy z displeje, nebo je to prostě jenom něco lesklého s logem nakousnutého jablka.

Položil jsem si stejnou otázku. A zároveň ještě jednu důležitou - změní na mém rozhodnutí něco nějaká recenze, nebo si to budu chtít ověřit stejně sám?

Předpokládejme, že jste si tedy vcelku jistí, že iPad chcete a máte jasnou představu nač vám bude.

A v tu chvíli je třeba jednat. Důvodů je několik:

V první vlně nebude dostatek přístrojů

Předobjednávky běží od počáku března a Applu začínají docházet některé periferie a omezuje nákup na dva iPady na osobu. Dá se tedy čekat, že po první vlně uspokojení early adopters nastane nějaká prodleva, než bude iPadů opět dostatek. Nemusí to být dlouho, může to být dokonce obchodní strategie, ale nemusí to být příjemné. Tedy pokud chcete iPad v dubnu, je předobjednávka nejlepší cestou

iPad bude dostupný pouze v několika málo evropských zemích v dubnu

Do několika evropských zemí chystá Apple iPad až na konec dubna. Uvědomme si, že vyjednávání o datových tarifech s evropskými operátory začalo teprve ve chvíli oznámení veřejnosti (už víme, že šéf francouzského O2 neudrží jazyk za zuby). Tedy přestože se začne třeba evropský iPad dodávat dle termínu (moc tomu nevěřím), bude to WiFi verze. 3G bude dostupná v Evropě počítám nejdříve v druhé polovině května. A to mluvíme stále o západní Evropě, ČR není vůbec mezi oznámenými zeměmi první vlny a dá se očekávat, že se sem iPad dostane až ve chvíli, kdy budou zasycené trhy s větší kupní silou a menším procentem softwarového pirátství. Tedy s trochou štěstí konec května, ale spíš tak červen nejdříve. Navíc ona microSIM může velmi jednoduše dovolit kontrolovat dovozy iPadu z jiných zemí.
V současné době totiž žádný z našich operátorů nenabízí k datovému využití microSIM kartu. Tedy pokud byste iPad chtěli s 3G dovezený třeba z UK u nás provozovat, narazíte na problém se SIMkou. Dokud místní operátoři nezačnou microSIM nabízet (což bude pravděpodobně zároveň s prodejem iPadu), nemáte šanci ho na žádné místní 3G síti použít.

iPad u nás bude drahý a pozdě

Pokud si chcete počkat na prázdninový (a možná i poprázdninový) prodej iPadu, připravte se, že ceny budou odpovídat cenové politice místních distributorů a operátorů. Co na tom, že je základní verze za 500 USD. Nečekal bych cenu pod 15 tisíc korun. Dle zkušeností s iPhonem se dá i odhadnout, že se iPad zařadí mez "luxusní zboží" operátorů a najdeme pouze horší variantu za 18 a lepší za 20 a víc tisíc. K tomu pravděpodobně některý z úchylných tarifů s přiškrceným datovým limitem nebo omezením portů (vztyčené prostředníčky zdraví T-Mobile...) a problémy s pokrytím.
Já osobně jsem došel k názoru, že čekat na 3G verzi iPadu se u nás nevyplatí a přestože si dokážu použití mobilní datové sítě dobře představit, počkám až na druhou generaci a vystačím s WiFi.


Několik důvodů jsem předložil, na další možná přijdete sami, ale mně prostě vyšlo, že čekat na iPad se prostě nevyplatí a tak je dobré předobjednat nyní v USA.

Jak na to

Ideální situace je, pokud máte někoho, kdo vám iPad může v USA koupit v počátku prodeje a přivést. Pokud jako já nemáte, nezbude, než využít některé ze služeb, poskytující možnost zřídit si americkou poštovní adresu. Tu budete potřebovat pro dodání, jelikož Apple Store na žádnou jinou zboží nedoručí.
Nabízí se už mnoho let fungující zasilkovasluzba.com, kde pak máte dvě možnosti:
  • objednat a zaplatit si iPad sami
  • nechat si pomocí asistovaného nákupu iPad objednat
Při první možnosti riskujete, že Apple Store nevezme vaši v ČR vydanou platební kartu. Není to jednoznačné, už se objevily jak případy, kdy platba proběhla bez jakýchkoliv problémů, tak i odmítnutí z důvodů vydání karty v jiné zemi, než je USA, resp. země doručení.
Je to trochu risk, ale trochu ušetříte.
Druhá varianta - asistovaný nákup - spočívá v převodu peněz na účet služby a asistovaného nákupu, kdy je placeno z USA přímo firmou. 

Následně už obě varianty končí stejně - iPad je doručen na vaši americkou adresu, odkud si zvolíte doručení do ČR.

Další fází pak bude průchod přes celnici. Vzhledem k překročení limitu (300 USD) bude pravděpdobně dopočítána DPH (nikoliv clo, to se na elektroniku nevztahuje) ve výši 20%. A taky to může být nejdelší zastávka iPadu v cestě k vám. Přestože se průměrná čekací doba na doručení z USA zkracuje, je stále nejpomalejším článkem celní správa spolu s ignoranty na české poště.

Ale předpokládejme, že jim to nebude trvat déle než týden a pošta vám zásilku tentokrát nevykrade a pak můžete zprávy o startu prodeje na evropském kontinentě sledovat už na svém iPadu...

Toto je teorie. Došel jsem k těmto závěrům a učinil vše tak, jak je popsáno. iPad už mám několik dní předobjednaný a přepokládám jeho doručení do US schrány v prvním dubnovém týdnu. Pak mu dávám 14 dní na cestu přes oceán a českou byrokracii.

Předpokládané datum doručení: 24. dubna 2010 :)

Update: realita: doručeno 12. dubna 2010 po třídenním zdržení na české celnici.

2010/03/19

7 iPhone aplikací, kterým iPad udělá dobře

Přestože bylo oznámeno, že všechny aplikace, připravené pro iPhone budou hned od počátku fungovat bez problémů na iPadu, zůstává otázkou, jak se na jejich ovládání projeví přeci jenom jiný rozměr displeje.
On princip tvorby aplikací pro iPhone byl takový, že se muselo počítat s jeho omezeným rozměrem a když prostředí zvětšíte na 10" obrazovku, nemusí to být automaticky lepší.

Ale samozřejmě jsou aplikace, které trochu trpěly velikostí displeje iPhonu a větší rozměry jim rozhodně přijdou k duhu. Vybírám samozřejmě ty, se kterými mám zkušenost, seznam není rozhodně kompletní a vyčerpávající a mluvím o aplikacích, které nepotřebují přeprogramování. Často jde o ukázku kategorie jako takové.

Read It Later (Instapaper)
Všechny typy čteček, které si při WiFi připojení načtou obsah a dovolují jej pak snadno kdekoliv i mimo signál pročítat včetně jakési aplikace pro evidenci, jsou pro iPad ideálním softwarem. A jejich programátoři automaticky pracovali s "gumovou" šířkou textu. Tedy po roztažení na širší zařízení by mělo vše fungovat spolehlivě a veškeré offline RSS čtečky či plnohodnotného obsahu mohou být ode dne 1 použity ke spokojenosti svých uživatelů.
Samozřejmě, že se velmi brzy vyrojí mnoho takových programů přímo pro iPad a většina stávajících aplikací dostane svou iPad verzi, ale nemyslím, že by to bylo nutné z technického hlediska.

PS Mobile
Photoshop Mobile mi přijde jako ideální kandidát na iPad aplikaci. Tak jak je pracuje se základními operacemi, je spojený s online účtem na photoshop.com a dovoluje všechny důležité jednorázové úpravy, které člověk může na mobilním zařízení chtít dělat.
Přenosem na větši displej se toho mnoho nezmění, ikdyž se dá očekávat, že iPad verze na sebe nenechá dlouho čekat a přibudou všechny volby dostupný v online photoshop.com aplikaci.
Otázkou je, zda by iPad nebyl už ideálním "tabletem" ve smyslu původních tabletů a přecijen se nedá očekávat nějaké to přítlakové pero.

Flickr
Flick v iPhone verzi mi přijde jako výplod nutnosti být i na iPhone, než snahy o nějaký nápad. iPad by mohl pomoci k rozvoji, bude přeci jen pro práci s fotkami mnohem lépe uzpůsobený. Prostředí Flickeru je přehledné a na velkém displeji by nemělo dělat problém a tak by uživatelé tohoto serveru mohli mít vše pod kontrolou a přehledné ode dne 1.
Opět se ale asi dočkáme iPad verze této aplikace.

Monkey Island
Monkey Island byl jednou z povedených reinkarnací adventurních klasik. Na iPhone byl pro většinu pamětníku "must have", ale mnoho z nich si stěžovalo na ovládání. To bylo vzhledem k displeji vyřešeno dle mého velmi povedeně a mě konkrétně problémy nedělalo.
Velký displej pak pomůže grafice a atmosféře a já se těším, že si Monkey Island v mobilní verzi konečně zahraju a užiju naplno. Tady bude větší displej určitě přínosem a nečekal bych, že dojde k jakékoliv další optimalizaci pro iPad.
Totéž se dá říct například o GTAIV a mnoha dalších předělávkách klasik na iPhone.

Plants vs. Zombies
Herní hit posledních měsíců putoval na iPhone z PC a jeho konverze se velmi povedla. Vygeneroval jak velké zisky tvůrcům a obrovskou oblibu mezi vlastníky iPhonu, protože přinesl nápad a chytlavost nevídanou od dob Flight Control.
Tvůrci rozhodně při konverzi na menší displej přemýšleli a iPhonové verzi není téměř co vytknout. Na druhou stranu na dvojnásobné úhlopříčce může být dvojnásobná zábava. I zde bude zvětšení ku prospěchu věci, přeci jen bylo vše namačkané.
Samostatnou iPad verzí si nejsem jistý, ale na to, že nevznikne bych nesázel. Každopádně ale iPhonová verze přinese na iPad chytlavou zábavu a nebude třeba sáhnout do kódu.

Air Video
Air Video je prostředek, který umožní streamovat video z jakéhokoliv počítače, připojeného do sítě. Na něm nechává počítání a dekompresi a iPhone se tak stará pouze o zobrazení výsledku. Není tak problém si nechat do iPhonu streamovat 1080p video a mít plynulý obraz. Zlvádne i titulky a tak je jedním z ultimátních nástrojů, které mohou být na iPadu velmi populární od počátku.
Ten koncept, kdy si sedíte na gauči s iPadem a díváte se na HD verzi Star Treku je sice hezký, ale předpokládá na druhé straně iTunes. A u nich nastává problém například při práci s mkv či jinými "nestandardními" formáty. Takhle nemusíte řešit import do knihoven, stačí se připojit ke svému externímu disku a přehrávat.
10" displej pak může být obrovským přínosem právě pro sledování videa ve větším rozlišení. Protože, přiznejme si to, přehrávat FullHD na obrazovce iPhonu je sice fajn, ale význam to valný nemá.

NTR Connect (VNC apod)
Programy pro vzdálený přístup k ploše jsou na iPhonu oblíbené, přestože je velmi diskvalifikuje malý displej. Ovládání počítačů na dálku je lákavé a často velmi užitečné. NTR Connect (jako pravděpodobně mnoho dalších placených programů tohoto typu) by mohl na iPad přinést pohodlnou vzdálenou správu a ovládání.
Jelikož z principu musí pracovat velmi pružně s rozlišením vzdáleného monitoru, neměl by být problém začít od počátku pracovat na iPadu správn a výkonně. Rozhodně půjde o aplikaci, která bude mít na iPadu výrazně pohodlnější využití než na iPhone.

2010/03/18

Co očekávat po začátku prodeje iPadu?

iPad je určitě produkt zajímavý. Od svého představení vzbuzuje různé emoce. Od klasického odmítání všeho jablečného až po nadšené hýkání. Soudný člověk, který rád zkouší technické novinky a udržuje se v obraze, co se týká posledních výstřelků IT, nemůže zaváhat. Sice neví úplně přesně, k čemu mu iPad bude, ale je mu jasné, že má šanci se zúčastnit revoluce v přístupu k informacím.
To možná zní nadneseně, ale vraťme se k tomuto tvrzení řekněme tak za rok a posuďme, nakolik jsme si zvykli iPad, nebo jakýkoliv další dotykový tablet využívat ke každodenní práci a zábavě. Já tvrdím, že ta změna bude významná, ale samozřejmě se můžu mýlit.

Faktem je, že Apple představil iPad velmi promyšleným způsobem a je klasickou otázkou, co bylo dříve, zda volání uživatelů po tabletu či plány Applu ovládnout rukama ovládané počítače budoucnosti. Každopádně velké odstupy mezi jednotlivými kroky uvedení dovolují se nad nimi zamyslet. Vždyť od představení do možnosti předobjednat jsme čekali více než měsíc a ještě měsíc čekat budeme do doby, kdy první z obyčejných uživatelů iPad vyzkouší.
Toto přineslo pravděpodobně několik nemalých změn v software. Jelikož byl iPad velmi očekávaným a exponovaným zařízením, vyrojilo se hned po uvední takové množství analýz, že i prostým statistickým výpočtem se lze dobrat k tomu, že se z nich Apple dozvěděl nějaký z nových nápadů, kterým iPad vylepšil ještě před jeho vydáním.

Aktualizace aplikací
Jedním z hlavních překvapení a úvah je přenos výchozích aplikací iPhone do prostředí iPadu. Ukázalo se, že v základu jich bude hodně chybět. Spekulace se vedou o tom, zda je bude Apple prodávat, či uvolňuje místo firmám. Pravda bude jednoduše taková, že aktualizovat aplikace ve výchozím stavu nainstalované ve firmware je pouze updatem firmware. Což není možné docílit na všech přístrojích se stoprocentní jistotou a spolehlivostí.
Je ale mnohem jednodušší dát tyto aplikace ke stažení jako například nějaký "starter pack" a pak se o aktualizace starat pomocí standardního procesu v AppStore. Myslím, že tohle je přesně to, co uvidíme po startu iPadu. Jak už bylo na uvedení řečeno, Apple přepsal všechny základní aplikace pro prostředí iPadu a tak dává naprostý smysl, že je dá uživatelům k dispozici. Pouze si pojistí možnost je aktualizovat v průběhu jejich životnosti, což je když se podíváme na situaci na iPhonu, velmi záhodno.

Online cloud
O tomto se v souvislosti s iPadem tolik nemluví, ale drobné indicie naznačují, že právě iPad by mohl být prvním krokem k pořádnému využití MobileMe služby a iWorks.com. Ono monstrózní výpočetní centrum, které si Apple postavil ještě nemá své využití a distribuovaný výpočetní výkon by měl právě v tomto typu zařízení svoje opodstatnění. Navíc se začínají projevovat změny na iWorks rozhraní a jako jedno z "příslušenství" je u prodeje iPadu nabízeno zlevnění předplatné MobileMe.
Odhadovat ale přesně vývoj je nyní velmi složité.

iBookStore
Z jednoho z pohledů je iPad elektronickou čtečkou knih a časopisů a už dnes je evidentní, že žádný z velkých (i malých) publisherů si nenechá ujít možnost prezentovat svou produkci právě na iPadu. Pokud nechám stranou velké vydavatelské domy a otázku cen elektronických knih, vidím obrovský potenciál v novém trhu elektronických časopisů. Interaktivita, online funkce mohou tento způsob přijímání informací docela změnit. Ale nad tím jsem se už zamýšlel nedávno v samostatném postu zde.

Vliv na web
S www stránkami už nějaký ten rok trávíme (ikdyž, kdo by řekl, že vznikly teprve v roce 89). A každý alespoň trochu pamětník si dokáže vybavit několik změn, které publikaci na webových stránkách ovlivnily. Hypertext tu byl od počátku, ale grafika si musela svou cestu najít, interaktivní prvky a spojení s databázemi už dnes bereme jako samozřejmost. Pak ten zpropadený fail, pardón flash, video, web 2.0 s tím vším ajaxem žene vývoj kupředu.
Rozlišení monitoru je taky zajímavá kapitola. Začalo normální zvětšování a dneska už se pomalu by si člověk pomyslel, že se musí při vývoji nových projektů držet obstarožních 1024x768. Ale najednou se tu objevily netbooky se svými obrazovkami velikosti poštovní známky, zapuštěné uprostřed obrovských plastových rámečků.
A co s tím udělá iPad? Přestože nese právě podivné 1024x768 rozlišení, tak to moc řešit nemusí. Pracuje totiž s elementy stránky a tak dokáže rychle zoomovat k jednotlivým prvkům tak, aby se daly jednoduše využívat.
Druhou otázkou je flash. Každý rozumný webdesigner ví, že pokud nemusí a specifická situace to nevyžaduje, vyhne se mu obloukem, protože nejde o řešení čisté ani použitelné z hlediska přístupu k informacím. Ale vývojem se flash plugin dostal na 99% prohlížečů a tak i trpěnou součástí webových stránek. Někde k užitku, povětšinou k zlosti.
A najednou přišel iPad, který (a důvody teď nechme stranou) prohlásil, že flash podporovat nebude. Být to nějaký telefon od samsungu, tak nad tím adobe mávne rukou a všichni vývojáři také, stejně jako to dělají s extrémně minoritními prohlížeči, které nedodržují standardy.
Ale tady máme zařízení, které má potenciál se stát jedním z nejpoužívanějších zařízení v mobilním přistupu k informacím. A mobilním ve smyslu kdekoliv. To znamená, že lidé ho budou používat na svých cestách, nejen v kavárnách, letištích. A nebudou mít alternativu spuštění jiného prohlížeče, nebo nechání "na potom".
Reakce musela být jasná - začínají vznikat weby s hrdou nálepkou "flash free", protože jejich provozovatelé si uvědomují, že pokud informaci svému návštěvníkovi neposkytnou, půjde jinam.
A tak může iPad vedlejším efektem ovlivnit výrazně celý web, protože pomožene vývoj technologií (a je jedno zda HTML5 či jiných), které umožní opět standardní cestou nabídnout to, co nestandardní flash.
Vliv na internetový reklamní trh bude obrovský, to lze říct už nyní.
A já myslím, že je to dobře, protože flash byl bastard, který popíral některé ze základních principů www a nezaslouží si než zemřít :).

Kopie a napodobeniny
Že iPad zvedne obrovskou vlnu produkce podobných zařízení je dnes už jasné. Stejně jako u iPhone se najde zástup plagiátorů a napodobenin. Vždyť HP v zoufalství, že přijde o prodeje narychlo ohlásil svůj Slate pár dní před iPadem, jen aby upoutal pozornost. Že plno výrobců vyčkávalo s produkcí svých tabletů do představení iPadu veřejným tajemstvím a nyní se dá očekávat jejich velmi vydatná lavina.
Ale to je dobře. Apple vpodstatě znovuvynalezl dotykovou obrazovku a koncept tabletu a stejně jako mnohokrát v historii bude kopírován a napodobován. Že je koncepce nacpání desktopového OS do tabletu s tím, že "trochu upravíme rozhraní a bude to fajn", je zcestná se mohl Microsoft už přesvědčit na Windows Mobile, ale nepoučil se.
Koncepce budování nejprve principu a až poté hardware a software je spolu se spojením s domyšleným konceptem prodeje a distribuce aplikací, knih, hudby a videa přinese Apple jistotu, že v příštích dlouhých měsících bude moci užívat pozice vedoucího hráče na trhu, který stvořil.
Stalo se tak i s iPhonem, kdy je komické, že Microsoft až s novými Win7Mobile přichází s napodobením koncepce z původní generace iPhoneOS.

Problémy
Že budou všichni early adopters tak trochu beta testery se dá tušit. Nečekám, že by něco nefungovalo, ale náznaky ukazují, že přestože všechy ty stovky tisíc aplikací z iPhone lze na iPadu spustit, ale není to to pravé ořechové. Navíc je to zavření vrátek vývojářům k nějakém tomu dalšímu zisku.
Takže sice koupené iPhone aplikace na iPadu v pohodě poběží, ale ke každé vznikne ještě iPad alternativa, která bude lepší. V tom vidím jednu z překážek a nevole uživatelů po spuštění.

Technicky se nedá počítat s nějakými velkými problémy, jelikož unibody technologie spolu s rozprostřenou baterií (jako u nových 17" MacBooků Pro) je vyzkoušená a příjemně dokonalá. Dotykové displeje a ovládání má Apple také zvládnuté, takže to teď bude hlavně o 3G připojení.

Dá se čekat, že první verze iPadu, bez 3G modulu bude oblíbená, ovšem další generace už bez něj existovate nebude. Důvodem je již zmíněný případný cloud computing a koncept přístupu k datům kdykoliv.
Na druhou stranu je možné, že v cestě mezi první a druhou generací iPadu vznikne dostatečně dobře vymyšlený systém synchronizace jednotlivých aplikací (viz oblíbený ReadItLater, Instapaper apod.), že bude stačit většinu dat stáhnout ve chvíli, kdy je uživatel na WiFi (v USA ještě mnohem častěni než u nás) a rozdíl v práci téměř nepozná.

Datum vydání se blíží a za pár týdnů bude možné říct, nakolik byly obavy liché a očekávání přehnaná.