The tortoise lays on its back, its belly baking in the hot sun, beating its legs trying to turn itself over, but it can't. Not without your help. But you're not helping.

2010/04/10

První zkušenosti s iPhone OS4

Jelikož se díky líným celníkům protáhlo doručení mého iPadu o víkend, dostal jsem možnost prozkoumat nově ohlášený iPhone OS4. Jakožto registrovaný vývojář jsem firmware našel v příslušné sekci a pak stačilo pouze přes XCode nainstalovat do iPhonu.
Restore všech nastavení a obsahu přes iTunes proběhlo také bez problémů, takže jsem cca po dvou hodinkách držel iPhone s novým OS a původními daty.


První dojmy

Pokud jste zvyklí iPhone používat denně, hned po spuštění poznáte, že je něco jinak. Všechny přechody mezi aplikacemi probíhají novým způsobem. Je dost podobný tomu, když například na minulých verzích přišla bankovní ověřovací SMS. Všechny ikony se jakoby rozestoupily a vyskočil dialog.
Přesně tak je to teď se všemi aplikacemi a evidentně to souvisí s implementací multitaskingu.

Čeho si asi všimnete na první pohled je wallpaper pod ikonami. Použit je iPadové zapršené okno, ale změnit si ho samozřejmě teď už můžete sami. Trochu to ubírá jednoznačnosti prostředí, ale vyvažuje to "zešedivění", způsobené použití folders.

Multitasking
Multitasking je asi hlavní novinka v OS4 a přesně jak Steve Jobs uvedl. Nejsou první, ale jsou nejlepší v implementaci. Něco tak plynulého a intuitivního jen tak nepotkáte. Všechny aplikace se spouštějí standardně a ve chvíli, kdy z nich vyskočíte, tak uloží svou pozici a data do vyrovnávací paměti. To bude hlavním důvodem pro nemožnost provozovat multitasking na ničem starším než iPhone 3GS. Prostě existuje další "sandbox", vyhrazený na ukládání aplikačních dat. Pokud tedy kdykoliv dvakrát kliknete na home button, vyjede "widgetová" lišta a nabídne postupně všechny dosud spuštěné aplikace a snadným vybráním přecházíte do stavu, kde jste aplikaci zanechali.
Zatím je to funkční pouze u nativních aplikací, jelikož samozřejmě vývojáři neměli možnost tuto funkci do svých aplikací doplnit.
V Q&A sice bylo zmíněno, že nikdy nebudete muset řešit problematiky aplikací v pozadí a používat jakýkoliv task manager či cokoliv podobného, ale tu možnost máte. Každá z aplikací v multitasking proužku může být individuálně ukončena. To pomáhá například, pokud se zasekne na nějakém dialogu (jako se stalo mě) a návrat na tento stav není žádoucí.
Přesto bych nečekal, že by si uživatel musel hlídat počet spuštěných aplikací. Pouze bude mít možnost aplikaci vypnout a vyresetovat tak pozici, ve které je. Pravděpodobně systém samotný se bude starat o uvolňování systémových prostředků.
Ale na druhou stranu, multitasking je řešen pravděpodobně pouze ukládáním do paměti, tedy nejsou spotřebovávány systémové prostředky a tak bude jen limitem vyčepání vyhrazeného paměťového bloku (64 nebo 128 MB RAM).

Folders
Dalším vcelku významným updatem jsou folders - možnost sdružovat aplikace do dvanáctimístných adresářů. Názvy jsou vybírány dle kategorie z appstoru u první vložené aplikace, ale samozřejmě jdou zmenit.
Otvírání těchto adresářů probíhá přímo na stejné obrazovce, kdy jsou řady nad nebo pod ikonou adresáře "odsunuty" mimo obraz. I po návratu ze spuštěné aplikace tak zůstávají.
Možnost tohoto způsobu třídění si evidentně vyžádalo množštví aplikací, které máme všichni nainstalované a zabírají dlouhé obrazovky a hledání v nich nebývá jednoduché. Na druhou stranu to prostředí iPhonu trochu ochuzuje o tu pestrobarevnou barevnost nejrůznějších ikonek, které jsou nyní uzavřeny v adresářích.
Plusem je, že každý z adresářů má na své ikoně miniatury prvních devítí aplikací uvnitř, takže navigace je krom názvů ještě snadnější.


Problémy
Samozjřemě jde o velmi ranou verzi firmware, uvolněnou pouze registrovaným vývojářům, takže se nějaká ta chybka najde. Já osobně jsem zaregistroval dvě. Přestože se podařilo přenést všechna nastavení přes iTunes z minulé verze, nefungovala synchronizace s MobileMe službou. Bylo třeba celý účet smazat a znovu vytvořit (v iPhonu). Následně už synchronizace všeho (mail, bookmarks, kalendář, kontakty a nově i notes) probíhá bezproblémově.
Druhým vcelku nepříjemným problémem je připojení k WiFi. K domácímu 802.11n bodu se iPhone připojí po vyplnění WPA2 hesla, ovšem z dialogu nelze vyskočit. Přichází tedy na řadu ona "kill" funkce z multitasking baru. Potud vše v pořádku. Ovšem iPhone si není schopen zapamatovat přihlašovací údaje, resp. po delších intervalech se automaticky nepřipojuje.


Celkový dojem
Nutno říci, že OS4 funguje téměř bez problémů a je velmi příjemný a návykový. Multitasking je vyřešen velice rozumným způsobem a po chvilce přijde člověku jako normální součást. Bohužel jej ještě nedokážou využít aplikace, ale i přesto jsem se přistihl, že tento bar používám pro spouštění aplikací spíš než jejich ikony.
Jediné, co mě mrzí je, že až se bude OS4 s velkou pompou uvádět v létě mezi uživatele, nebudu už mít čím být ohromen. Každopádně můžu říct, že zpátky už cesta nevede.

Nezapomeňme, že samozřejmě tento update čeká ještě iPad.

0 comments:

Okomentovat