The tortoise lays on its back, its belly baking in the hot sun, beating its legs trying to turn itself over, but it can't. Not without your help. But you're not helping.

2009/09/28

Jak začít vydávat vlastní časopis

Pokud máte alespoň mírně pokročilou formu grafomanie, určitě jste zjistili, že internet je velice vděčné médium. Publikovat tady může velice pohodlně každý během pár chvil. Blogování je už dneska tak snadné, že nalézt hodnotnou informaci není vůbec jednoduché.
Mnozí si postesknou po "starých dobrých" papírových časopisech, které sice nebyly nikdy indexovány a při hledání konkrétního článku ve starších ročnících se člověk zapotil, ale měly své kouzlo. Před tím, než je někdo vydal, zamyslel se nad jejich grafickou úpravou, přečetl si po sobě, co napsal (a opravil chyby) a nezapomněl ani na tvorbu lákavé obálky. To všechno často na internetu chybí.
A nerozepisoval bych se tak dlouze, pokud bych si nemyslel, že jsem našel alespoň trochu ideální skloubení obou světů. Prostředí časopisu na internetu.
Shodou okolností jsem nedávno pracovně řešil právě možnost vydávání takového "papírového" časopisu na internetu. Kromě toho, že jsem nalezl firmu, která tvoří vcelku šikovně řešení "na klíč", našel jsem ještě jednu věc: Issuu.com


Issuu.com - dokonalé řešení problému
Issuu.com je serverem, který zdarma poskytuje velice povedený engine pro publikaci vašich časopisů. Můžete si tam udělat vlastní knihovnu a vydávat třeba školní časopis. Stačí mít právě trochu toho grafického cítění a dát si tu práci s přípravou toho, co chcete publikovat.

Registrace a používání Issuu.com je zdarma. Po přihlášení dostanete hned možnost nahrát svůj výtvor. Zdrojem může být jak obyčejný Word, tak třeba tiskové PDF. A pokud si opravdu chcete hrát na vydávání časopisu, asi si budete chtít s přípravou nějakou tu práci dát.
Při nahrávání zadáte pár informací o tom, co vlastně na server nahráváte - kategorii, klíčová slova, možnosti pro sdílení a prohlížení a to je vše.
Systém váš soubor přijme a převede do potřebné formy. To netrvá dlouho.

Najděte si čtenáře
A teď když máte hotový časopis, bude důležité, aby jej někdo také četl. Při registraci si vybíráte uživatelské jméno, pod nímž budetena Issuu vystupovat. Získáte tak adresu Issuu.com/Jméno, např. http://issuu.com/Deckard a tam budou všichni moct najít cokoliv kdy odpublikujete.
Zároveň pak ale můžete odkazovat na jednotlivé časopisu buď formou linku (vybíráte do parametru URL jak bude nastaveno rozvržení), anebo přímo pomocí embed kódu. Ten můžete velmi dobře upravit, takže není problém vkládat do stránek tak, aby v nich časopis vypadal dobře. Ovládání pak probíhá přímo ve vloženém flashovém objektu, který se po kliknutí otvírá na fullscreen.

Prostředí Issuu a hlavně onen prohlížeč časopisů je velice povedený. Všechno je plné ajaxů a flashů a tak může být výsledek velice profesionální.
Sympatické je, že nekomerční publikování, když zkousnete trochu té reklamy (na ostatní časopisy a link v embed kódu), je velice intuitivní a bohaté na možnosti.

K čemu mi to bude
Využití může být opravdu různé. Od neveřejných ukázek připravovaných tiskovin, které můžete zpřístupnit pouze omezenému počtu lidí až po (polo)profesionální vydávání pravidelníků. Umím si představit i grafomana se sklonem ke grafice, který bude blogovat jednou týdně na pseudopapírové stránky.

Já jsem vyzkoušel konkrétní použití Issuu.com dnes při malém experimentu s komiksem k Big Bang Theory. Obsah bude určitě chtít ještě vyladit, ale jako ukázka je to dost názorné:

0 comments:

Okomentovat