The tortoise lays on its back, its belly baking in the hot sun, beating its legs trying to turn itself over, but it can't. Not without your help. But you're not helping.

2012/08/26

Nike We Run Prague - týden před startem

Za týden startuje druhý ročník Nike We Run Prague - sepsal jsem pár faktů a dojmů.

2012/08/25

Lesk a bída českých online magazínů

Apple udělal svými tablety v možnostech čtení magazínů celkem dost změn. Přestože se čekalo, že zásah a rozšíření bude větší a hlavně rychlejší, lze říct, že všechny významné (světové) magazíny se nějakým způsobem iPadu přizpůsobily. Nejčastější formou je publikování skrz applovský Newsstand s použitím Adobe Digital Suite. Zbytek těch, kteří se pro tento model prodeje nerozhodli, je možné najít buď v Zinio či podobných pokusech o vlastní řešení newsstandu a nebo v samostatných aplikacích.
Výhody jako jsou interaktivita, speciální sazba pro šířku a výšku, pohyblivá délka stránky a další jsou využívány nepříliš často. Mnoha subjektům stačí překlápět tisková PDF do listovatelné podoby pro tablet. Zda je to dostatečné i pro jejich čtenáře si musí vyhodnotit sami.
Šlo by zde přidat mnoho statistik, jak poskočil počet předplatitelů se zavedením newsstandu, kolik Condé Nast prodává elektronických předplatných vůči těm papírovým, ale to není teď účelem.

Kdo to zaplatí
Samozřejmě, že stejně jako v mnoha dalších oblastech je český trh svým způsobem deformovaný.
Prvním faktem je, že zde nejsou lidé zvyklí platit za obsah. To může znít jako klišé, ale pokud vezmeme v úvahu procento lidí, kteří by byli ochotni za elektronický magazín platit, protneme ji se skupinou, která vlastní zařízení, na kterém lze takový časopis číst a ještě přidáme tématické zaměření toho kterého časopisu, musí nám vyjít, že málokdo může očekávat, že bude elektronická verze magazínu zisková, nebo alespoň neztrátová.
Tedy je vidět, že pro iPad vznikají téměř výhradně mutace papírových časopisů. A zde je první náraz - český vydavatel předpokládá, že pokud má předplatitele papírového, je třeba mu prodat elektronickou verzi. Vysvětlení jsou velmi zábavná, ale většinou se ohánějí náklady na výrobu elektronické verze. Tedy časopis, který byste měli předplacen, dostávali do schránky a zároveň si mohli stáhnout jeho elektronickou verzi na našem trhu nenajdete. Když už ano, zjistíte, že si musíte za tuto "funkci" připlatit.

Technická kvalita
Dalším naším specifikem je technické řešení. Tedy způsob, jak se u nás časopisy publikují. Systémů tu vzniklo mnoho a dá se říci, že jeden horší než druhý. Tedy postupně:

NewsStand / Adobe
Touto formou se vydala pouze Mladá Fronta se svými "lifestylovými" plátky a časopisem Computer. Krom neustálého naříkání na nezvládnuté prostředí a schvalovací proce je znát, že ani v tomto směru nemá celé vydavatelství jasno, kam chce směřovat. Asi nejdále je forma časopisu pro počítačové začátečníky Computer. Ale právě tam je dobře vidět, jak malinký tým bojuje se zvládnutím prostředí a výsledek nelze ani vzdáleně srovnávat s ničím, co vychází v zahraničí. Přesto se neustále snaží a dají se v českém rybníčku přirovnat k vlajkovým neckám odvětví.

Publero, Floowie
Dva místní pokusy o jakousi virtuální trafiku. Jejich boj o vydavatelství a tituly probíhal a stále probíhá. Tomu odpovídá i nabídka časopisů - neznámé, či nečtené magazíny, letáky a podobná verbež. To se začíná měnit velmi pozvolna neznalostí a lákadlem nulových nákladů nejrůznějších nakladatelů. Zároveň nezvládnutá schopnost správy rovnou z tabletu či problémy s platbami drží tato řešení velmi nízko v uživatelské přívětivosti.
Technická úroveň obecně je u těchto aplikací velmi pochybná. I na nejnovějších modelech iPadu jsou neuvěřitelné prodlevy při otáčení stránek a jejich vykreslování. Publero se sice nedávno pokusilo svou aplikaci aktualizovat, ale stále jde spíše o zkoušku trpělivosti, než plynulé prostředí.  Navigace a ovládání jsou jak z jiné planety, kdy se náhodný uživatel ztrácí a pouze pravidelný uživatel má možnost zapamatováním postupů z aplikace dostat své zakoupené časopisy.

Wooky
Wooky sice provozuje svůj pokus o něco podobného, ale v podstatě jde o variantu na čtečku jejich "elektronických knih" a tedy produkt, který se drží kvalitou v záporných číslech a lze ho brát pouze jako ukázku toho nejhoršího, co se dá vytvořit, a pomáhá i průměrným řešením zazářit.

Zinio
Pár českých časopisů zamířilo i do distribuční aplikace Zinio. Jde o pouhý prohlížeč statických pdf stránek, ale alespoň technický zvládnutí. Takových časopisů je ale velmi, velmi omezený počet a jejich čitatelů taktéž.

Konkrétní tituly

Technické možnosti, ve kterém většina českých časopisů vychází je tedy vyčerpána. Teď něco ke konkrétním titulům. Vybral jsem tři z různých oblastí, kde se dá očekávat různá cílová skupina a přístup k předplatitelům.

SuperApple
Tento hodně zvláštní apple server se rozhodl navzdory veškerému vývoji před cca rokem vydávat drahý tištěný časopis na lesklém papíru. V té době, kdy se všichni uživatelé ptali, proč nebylo vybráno právě elektronické publikování, odpovídali tvůrci velmi zvláštně formou klišé o kvalitě a trvanlivosti tištěného média, kvalitě obsahu, která si zaslouží papír atd. Tak nějak bylo od počátku projektu znát, že největší problém jsou peníze a to se odrazilo i na kvalitě obsahu. Ovšem hned jak začali obchodníci Publera a Floowie obrážet redakce, změnil se vítr a najednou bylo publikování v elektronické formě skvělý nápad. Samozřejmě, když to teď nic nestojí.
Časopis jako takový je tedy dosažitelný přes Publero aplikaci a je možné jej tam nakupovat. Dokonce existuje forma předplatného, kdy si můžete připlatit za to, že máte toto pdf dosažitelné i skrz Publero. Bohužel přesně v kombinaci s prostředím je čtení touto formou spíše trestem a velmi naředěný a opožděný obsah tomu velmi nahrává.
Tedy zde je elektronická forma pouze doplněním časopisu a daří se jí dost míjet se svými čtenáři. Stačí si zkusit najít nápovědu, jak publero verzi magazínu získat, na webu a hned je jasněji, zda o to redakce stojí.

Běhej.com
Dvouměsíčník pro běžce Běhej se rozhodl také pro formu Publera. Zde je to ale ospravedlnitelné obsahem, který není primárně určen pro technicky zdatné čitatele a malým nákladem. Obsah je čistě překlápen do formy PDF, zobrazované Publerem.
Magazín je možné si právě přes Publero předplatit a číst pouze elektronicky. Žádné výhody pro stávající předplatitele tištěné verze neexistují. Právě naopak. V poslední době se začínají objevovat na stránkách zprávy typu - elektronická verze je již k dispozici ke koupení, předplatitelé mohou časopis čekat asi za  čtrnáct dnů. A to je velmi nefér jednání, které je potřeba přičíst opět masáži obchodníků Publera a neuvažování redakce.

Forbes
Česká mutace amerického časopisu Forbes nějakou dobu elektronickou verzi ignorovala a soustředila se na rozjezd tištěné verze, což se podařilo. Následně ohlásila, že bude vycházet i elektronicky a všichni byli napjatí.
A samozřejmě nebylo nic jednoduššího, než uvěřit Publeru a Floowie v argumentech o českém trhu a zastoupení titulů. Tedy v obou těchto systémech je možné Forbes koupit a číst. Opět se všemi techickými nedokonalostmi a bez jakékoliv výhody pro tištěné předplatitele.
Velmi mě zaráží, že takový časopis, který se určitě z nějaké části zopovídá své americké matce, mohl přistoupit na takto technicky problematické formáty, jen aby se blýskl v českém elektronickém světě. Počítám, že pokud by někdo v globálním vedení tušil, jakou ostudu česká mutace dělá účinkováním v parodii jako je Floowie, asi by nebyl nadšený.

Proč tak pesimisticky?
Jak vidno, je český trh s elektronickými magazíny na začátku, pomalu sbírá své čtenáře a opět pár ryze českých nebo slovenských řešení ve vidině svého monopolu odrazuje uživatele od výraznějšího používání. Vždyť stačí jediná zkušenost s wooky, publerem či floowie a každý musí dojít k závěru, že číst časopisy na tabletu může jenom šílenec se silnými nervy a hromadou času a nadšení.
Stejně tak je to kontraproduktivní pro samotné časopisy. Pokud zvolí formu, která je ke svým uživatelům nepřátelská, nutí je k registracím či platbám zaokrohleným na stokoruny, je jasné, že své "elektronické čtenáře" nenajdou a pouze si odškrtnou, že digitálně publikovat zkusili, ale vyhazovat za to další peníze nebudou. A budou mít pravdu.
A samozřejmě, jak už jsem zmínil na začátku, je tu český čtenář. Ten, který má ten svůj levný android, kde si v životě nekoupil jedinou aplikaci a proč by tedy měl kupovat časopis, když si ho může v pdf stáhnout z uložto. A těch je opět hodně. A je třeba je odečíst od té malé skupiny, která zbyla, když jsme se snažili najít ty, kteří by měli vůbec důvod elektronické časopisy číst.

A tak to skončí stejně jako s elektronickými knihami. Mnoho polovičatých řešení, která budou obtěžovat své uživatele tak, až se jim vyhnou. A teprve někdo, kdo jim dá formu pro ně příjemnou a jednoduchou má šanci žádat jejich peníze. Bylo to tak u hudby, je to tak u knih (ve světě) a nebude tomu jinak ani u časopisů.