Přestože Flipboard dorazil na iPhone až ke konci roku, byla to ukázka toho, že je stále možné přijít s originálním ovládáním pro mobilní zařízení. Není sporu o tom, že podobné otáčení stránek budeme teď potkávat u mnoha dalších aplikací. Ale u Flipboardu nejde jen o uživatelské rozhraní, byť velmi příjemné a originální.
Možnost napojit přesně svůj mix zpráv, včetně twitter, instagram, google reader účtů přináší tak velmi osobní a přesné zpravodajství v kapesním formátu. Samozřejmě Flipboard není bez chyb a několik úprav a oprav by si zasloužil, ale rozhodně patří mezi ty nejlepší zpravodajské aplikace nového typu, které generují obsah na základě uživatele, nikoliv publikujícího média.
Zajímavé je, že v přibližně stejné době vyšel pro iPhone Zite - mnohem přesnější a kvalitnější aplikace pro personifikované zprávy. A přestože na iPadu na něj nedám dopustit a iPadový Flipboard překonává o několik tříd, na iPhonu se používá špatně a tak se mi krčí v nějaké složce. Druhým pohledem také může být odlišný způsob, jak informace přijímáme na iPadu a iPhonu. Zatímco pro iPad je Zite ideální, protože dovoluje v klidu studovat celé zprávy, na iPhone je ono flipboardové otáčení nadpisy naprosto dostatečným. A tím se tvůrci trefili, na rozdíl od Zite, které jen kopíruje iPadovou funkcionalitu.
Každopádně Flipboard je něco, co by si nikdo s iPhonem neměl nechat ujít.
[iTunes]
1Password
Tato aplikace mě provází na všech počítačích, noteboocích, telefonech, tabletech. Dokázal to, že mám s sebou vždy všechna svoje hesla a přihlašovací údaje, PINy a další detaily, které si potřebuji občas připomenout a není radno je ukládat nezabezepečeně.
Integrace se Safari na desktopu je skvělá, ale právě možnost mít v telefonu po ruce všechny loginy, kdekoliv jsem mě hodně osvobozuje.
Samozřejmě existuje mnoho kopií, ale 1Password je právě svým přesahem a spolehlivostí jedinečný.
[iTunes]
Calvetica
Unikátní přístup k ovládání kalendáře, na který je třeba si chvilku zvyknout. Ale pokud mu tu šanci dáte, nebudete chtít zpět. Minimalnistické, čisté a přesto velmi přehledné prostředí kalendáře, který dokáže pracovat s daty aplikace kalendáře zabudovaného je radost používat. Jde také o aplikaci unviverzální a na iPadu ještě vynikne její přehlednost. Denní či týdenní přehledy jsou velmi dobře zpracované a dovolí těm, kteří mají kalednář plný, se v něm vyznat.
Přestože poslední grafický update mnozí uživatelé odsoudili, jde o velmi dobrou náhradu výchozí aplikace kalendář z iOS. Tedy pokud něco takového hledáte. A pokud kalendář používáte.
[iTunes]
Evernote
Působení Evernote jsem se dlouho bránil, byl spokojený s AwesomeNote a podobnými aplikacemi, ale ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že potřebuji všechny poznámky, seznamy, útržky textů mít dostupné i na jiných platformách, nebylo cesty než k Evernote. Ve verzi zdarma nabídne velmi slušný datový měsíční limit a i za pár drobných dolarů lze rozšířit na víceméně neomezené použití.
Nový update prostředí dovolil na iPhonu ještě více využít nových funkcí iOS 5 a pokud nechcete mít své poznámky jen na telefonu, asi nenajdete lepší volbu.
[iTunes]
Hipstamatic
Podobné aplikace vynesly focení mobilem do nových úrovní. Mnozí to odsuzují a je pravda, že špatná fotka prohnaná deseti filtry zůstane fotkou špatnou, ale pokud s fotkami rádi experimentujete, je Hipstamatic velmi zábavná aplikace. InApp nákup nejrůznějších filmů, objektivů či blesků dovoluje mít opravdu velmi rozdílné výsledky.
Nevýhodou (možná) je to, že fotíte rovnou s filtrem a nezbyde vám původní fotka. Musíte si tedy rozmyslet, čím budete fotit a počítat s tím, že výsledkem bude už upravená fotka čtvercového formátu.
Ale na druhou stranu to zase evokuje doby analogového filmu a má něco do sebe.
Hipstamatic je tedy velmi dobré mít s sebou, protože pokud nastane příležitost ho použít, jsou výsledky skvělé.
[Hipstamatic]
Instagram na to jde z jiné strany než Hipstamatic. Dovoluje vám vzít vyfocenou fotku a upravit ji pomocí několika připravených filtrů. Před několika verzemi dodal i tilt shift funkci a tak si můžete se svými fotografieme vyhrát. Ale zase nejde o složitý grafický editor.
Hlavním cílem Instagramu je dovolit fotky sdílet. A to se mu daří, vzhledem k astronomicky narůstajícímu počtu uživatelů. V poslední době se také bude Instagram stěhovat na podřadnější mobilní platformy.
Díky popsanému rozhraní se na tuto aplikaci, nebo spíš službu nabalují další a další. Stačí jmenovat Postagram, který vám například fotku vytiskne a pošle jako pohlednici.
[iTunes]
TV Show Tracker
Každý kdo sleduje seriály ocení tuto aplikaci. Původně šlo o widget do MacOS a první verze iOS aplikace nebyla slavná, ale nyní jde o velmi šikovného průvodce. Můžete si vybrat seriály, které sledujete a budete mít už vždy přehled o tom, kdy se vysílá která část. Zároveň si můžete označit ty, u kterých vám aplikace bude hlídat neodkoukané epizody. Takže budete mít jasno, v které části sezóny jste a kdy se můžete těšit na nový díl.
Jako doplnění tady jsou anotace jednotlivých dílů a to včetně ukázek, ale to je spíš doplněk, nebo nástroj k tomu poznat, jeslti jste epizodu už viděli. Primárně aplikaci velmi rád používám pro přehled o tom, jak mám který seriál rozkoukaný a toho, kdy se dají čekat nové díly.
[iTunes]
iBooks
Čtení knih na iPhonu jsem dlouho považoval za barbarství. Ale zjistil jsem, že na cestu do metra to bylo svého času naprosto ideální. A iBooks dovolily číst pohodlně a zároveň synchronizovat záložky s iPadem.
Aktuálně jsem se přesunul na nový Kindle, ale iBooks musím jako významnou aplikaci mého roku 2011 vyzvednout.
[iTunes]
Geocaching
Paradoxně jsem se k geocachingu dostal přes iPhone, nikoliv obráceně. Aplikace je od počátku velmi dobře navržena a dovoluje vše, co takový kačer v terénu potřebuje. Všechny informace k cachím, satelitní mapu, všechny logy i fotky, možnost nastavit waypointy pro multicache, poznámky a vlastně cokoliv si vzpomenete.
Trochu vyšší cena (10 USD) je naprosto adekvátní a pokud se geocachingu věnujete, je to nejlepší volba a svoji starou GPS můžete s klidem nechat doma. Přesnost skvělá a online funkce, které nevyžadují předběžnou synchronizaci z iPhonu dělají ideálního společníka každého kačera.
[iTunes]
Spout
Tahle drobná aplikace je velmi originální a má velmi specifické využití. Pokud si nastavíte streamy, které vás zajímají, bude vám jejich obsah servírovat v originální formě. Těmi zdroji můžou být buď standardní twitter nebo rss feedy, anebo třeba vyhledávání na flickeru. Následně jsou v několika grafických podobách tyto informace zobrazovány na obrazovce iPhonu.
Ideální to je, pokud chcete mít jasný přehled o aktuálním dění například pokud vám iPhone sedí v docku u počítačového monitoru.
Anebo na druhou stranu, pokud si vyberete stream obrazový, můžete si udělat z iPhone (a nakonec i iPadu, aplikace je univerzální) pěkný fotorámeček.
Dlouho jsem k tomuto účelu používal velmi grafický střízlivý Trickle, ale Spout přinesl jak širší škálu podkladů, tak atraktivnější vzhled.
[iTunes]
Samozjřemě existuje mnoho dalších významných aplikací, které mi na iPhonu nesmí chybět. Twitter už jako téměr výchozí součást iOS, Skype, NikeGPS, SleepCycle... A samozřejmě nelze zapomenout na hry - ty nejzajímavější pro iPhone z mého pohledu - TempleRun, Tiny Wings, UFO on Tape, TrainConductor2, EdoTowns, Blueprint3D, Edge...
Není také možné minout přínos iOS pro digitální šíření časopisů. Po prvním nadšení přišlo vystřízlivění a teprve Newsstand aplikace v iOS5 přinesla požadované sjednocení a rozmach elektronických časopisů. Osobně jsem spokojeným odběratelem několika z nich jako třeba Wired, nebo Runners Word a musím uznat, že realizace je velmi povedená a iPad ideálním prostředkem pro jejich konzumování. Škoda jen, že v čechách jde stále o velmi amatérské pokusy nad nekvalitním obsahem.
Prostě je jasné, že na iPhone lze najít plno skvostů a záleží na každém, co mu sedne. Pro výběr je aplikací více než dost. Toto je tedy výběr můj.