The tortoise lays on its back, its belly baking in the hot sun, beating its legs trying to turn itself over, but it can't. Not without your help. But you're not helping.

2011/11/09

První dojmy a zkušenosti s iPhone 4S


Když byl poprvé představen iPhone 4S, zavládlo celkem plošné zklamání. Stejný design, pouze rychlejší a trochu lepším fotoaparátem. Siri se zdála býti spíše hříčkou po zkušenostech pokusů ostatních výrobců.
První recenze ovšem celkem nešetřily chválou, protože 4S je opravdu vyladěný telefon v dost nadčasovém designu.

Já osobně jsem moc dlouho neváhal, protože jsem si iPhone 4 pořizoval relativně dost narychlo a tak mě v běžném používání brzdilo "pouhých" 16Gb paměti.
Zároveň se u nás před nedávnem otevřel lokální online Apple store, který nasadil velmi příznivé ceny. Objednával jsem deset minut po spuštění předprodeje (ano, dokázal jsem si spočítat kdy začnou) a balíček dorazil dle plánu po necelých 14 dnech.

Krabička s čertíkem
Krabička s novým iPhonem překvapí tím, že dokáže téměř poloviční oproti verzi 4. Tedy na výšku. Tím, že iPhone nezměnil nic na designu, zůstávají výška a šířka stabilní.
Hlavním důvodem je, že nyní je přibalována mini-nabíječka USB a už ne standardní "skládací" varianta. Jinak je v balení už běžná složka minidokumentů, sponka na vyndávání SIMky, dvojice Apple samolepek a sluchátka s mikrofonem.



První dojmy
Když vezmete iPhone 4S poprvé do ruky a dosud jste používali verzi 4, uvědomíte si, jak ji máte upatlanou. iPhone 4S má nějakou speciální povrchovou úpravu, která lépe vzdoruje mastnotě lidských prstů. Takže tam, kde abyste dosáhli u verze 4 vzhledu "jako nový" bylo třeba delšího "piglování", tady stačí otřít o látku.
Je to detail, ale rohodně potěší a věřte, že až položíte vedle sebe svůj 4S model a cizí 4, poznáte si ho právě podle "neupatlanosti".

Druhou věcí, která mě zaujala je displej. Vím, že se nijak od minulé verze neliší, ale naprosto subjektivně na mě působí jasnějším a kontrastnějším dojmem. Může to ale souviset právě s vyšší čistotou poslední vrstvy povrchu.

Třetím detailem je "tuhost" home tlačítka. To nemusí být ani nová vlastnost, ale to, že ještě nebylo dostatečně používané, aby se "rozhýbalo".

Instalace, replikace
To byly tedy první dojmy a nastal čas na instalaci. Pokud přecházíte z minulé verze, která již má iOS5 v sobě, máte o několik starostí méně. Stačí původní telefon zazálohovat na iCloud a v novém při prvotním setupu vybrat, že se má obnovit právě tato záloha.
Chvilku to trvá, ale za pár minut máte dva naprosto identické iPhony vedle sebe. Zálohují se samozřejmě pouze data aplikací, nastavení, sms a další obsah. Aplikace jako takové jsou na iCloudu umístěny stabilně a doinstalují se na svá místa hned po dokončení obnovy těchto dat.
Telefon byl tedy do necelé půlhodiny připraven a naplněn stejně jako ten, který jsem vyměňoval. Velmi pohodlné a velmi příjemné.
Jediným efektem je to, že aplikace, které měly vyplněná hesla k nejrůznějším službám o ně přišly. Je to logické, nastaveno je vše správně, pouze tak nikdo nemůže zneužít vaši zálohu k proniknutí do služeb. iOS sandbox v praxi.

Denní používání
Jelikost můj minulý iPhone byl na denní bázi hodně vytěžovaný, nastoupil jeho nástupce hned do plné práce. V postatě se dá říci, že k žádným zásadním změnám nedošlo, takže se zaměřím na hlavní rozdíly, kterých si člověk při denním používání všimne.

Výdrž
O výdrži iPhone 4S se toho hodně napsalo a pravděpodobně se její trvání ještě změní s verzí iOS 5.0.1. Já mohu říci, že při denním používání (30 minut push/fetch kontrola emailů a jejich otvírání, volání, twitter, internet, lokalizační služby) spotřebuji cca 60% baterie. Tj. pokud ráno vyndám iPhone z nabíječky, pokládám ho tam večer bez problémů s 40%. Ale znamenalo to plné využívání bez omezení (žádné vypínání lokalizace, push atd).
U předchozí verze to bylo o cca 10% víc, ale nevidím v tom žádný problém.
Mám nastavený rytmus, kdy iPhone přes noc nechávám v docku/nabíječce (mj. kvůli zálohám na iCloud, které si nemůžu vynachválit) a tak nemám s touto výdrží problém.
Je třeba přiznat, že je nižší než u verze 4, ale nijak tragická, jak se může z fór zdát.

Rychlost dat
Anténa, resp. dva "zářezy" na kovové kostře navíc, mají být vyřešením jak "antenagate" z iPhone 4, tak možností zrychlení. Unikátní technologie má dovolovat u 3G přenosu střídáním antén zrychlení až na 4G, resp. LTE (jak běhá v USA). Osobně nemohu potvrdit, že by se rychlost přenosu jakkoliv změnila. Ať už u Edge, nebo u 3G ve středu Prahy.

Svižnost systému
To, že uvnitř iPhone 4S bije procesor A5 je znát mírně na běžném používání. Vzhledem k tomu, že iOS5 je velmi odladěný systém a iPhone4 dost kvalitní přístroj, není rozdíl takový. Takže když jsem přecházel z 3GS na 4, šlo o zrychlení téměř o 100 procest, minimálně pocitově.
Teď si všimnete, že některé operace jsou rychlejší, ale často si ani neuvědomíte, že držíte nový telefon. Znát je to u náročnějších programů, které na počátku nahrávají hodně dat, anebo třeba u otvírání iBooks s trochu větší knihovnou.


Siri
Tato osobní asistentka je samozřejmě velkým tahákem 4S verze, možná až překvapivě velkým. Dokáže zařídit základní operace s vaším kalendářem, nastavit připomínky na základě mnoha podmínek a zodpovídat dotazy pomocí Wolfram Alpha.
Překvapivé je, jak dobře interpretuje angličtinu nerodilých mluvčích a hlavně, jak dokáže zachovat kontext prvního požadavku.
Jak jsem už psal, na telefonu mi přijde jako zajímavá beta verze služby, která má velkou budoucnost na desktopu a hlavně AppleTV. Ale to ukáže čas.
Odpovědi v ČR jsou omezené o to, že Siri aktuálně nedokáže vyhledávat v mapách. Ukáže vám tedy, kde leží jaké město, ale už vás není schopná navigovat k cíli, nebo najít restaurace kolem vás. Ale tato služba by měla do evropských zemí dorazit z kraje příštího roku.

iMessage
Tento systém na posílání zpráv byl uváděn mezi novinkami, ale jeho význam a užitečnost se ukazuje až při běžném používání. Pokud totiž posíláte SMS nebo MMS někomu, kdo má také iPhone, použijí se datové služby a neplatíte tak za klasické zprávy. Poznáte to jednoduše: pokud začnete psát, odesílací tlačítko změní barvu ze zelené na modrou. Připojit je možné jak fotku, tak video a máte i přehled o tom, zda byla zpráva doručena a nebo druhá strana píše odpověď.
Tím, že se používání nezměnilo a je využívám vcelku geniální systém "konverzačních bublin" vás ani nenutí začít používat nějakou novou službu. Prostě chatujete a nově nemusíte platit za každou zprávu.
Zajímavé taky je, jak vám postupně "modrají" lidé v adresáři s tím, jak si pořizují iPhony. Je zábavné se to dozvědět z toho, že jim vaše SMS dojde jako iMessage.

Fotky
V iPhone 4S je nový fotoaparát s 8Mpix a výrazně zvýšenou světelností. Na fotkách je to znát, ale osobně jsem byl dostatečně spokojený i s minulou verzí (5Mpix). Větší radost mi udělalo o 30% rychlejší nabíhání fotoaparátu do provozního režimu. Spolu se spouštěním z lock screenu je tak možné fotit opravdu od boku, když si na to vzpomenete.
Video je možné nahrávat už dokonce v 1080p, ale zatím jsem nepoužil a vlastně se k tomu ani moc nechystám. Resp. 720p je pro mě naprosto dostatečné.
Foťák opět obsahuje možnost HDR a nově je velmi dobře stabilizovaný (je vidět zvláště u videa). Také si můžete zobrazit mřížku už při focení. Hotové fotky pak přímo v aplikaci na prohlížení můžete základními nástroji editovat - ořez, otáčení, červnené oči, kontrast atd. Příjemné a často jediné, co s fotkou potřebujete udělat.

Celkový dojem - skvělý
iPhone 4S používám necelý týden. Přešel jsem naprosto plynule z iPhone 4 a jsem hodně spokojený. Zrychlení pomohlo běžnému použití, fotky vypadají lépe, telefon se tolik neupatlá a Siri je kupodivu na konkrétní případy velmi použitelná.
Asi všichni víme, že se příští rok dočkáme páté verze iPhonu a tak 4S je jen vyladěnou vlajkovou lodí do té doby. Pro vlastníky čehokoliv pod verzi 4 můžu stoprocentně doporučit. Pro vlastníky 4 si tak jistý nejsem, jelikož viditelných změn je jen velmi málo a každý si musí zvážit, zda se investice vyplatí.