The tortoise lays on its back, its belly baking in the hot sun, beating its legs trying to turn itself over, but it can't. Not without your help. But you're not helping.

2011/02/27

Originální pouzdra a obaly pro iPad I. - Pad&Quill Case

Je obecně známo, že Apple produkcí svých skělých gadgetů tvoří obrovský sekundární trh pro jejich příslušenství. Jen výjimečně se tento výrobce uchýlí k vlastní výrobě obalů či pouzder pro své vlastní výrobky. Toto přenechává druhým stranám a kvalitní pak vybírá na do svého Apple Store.

Vzhledem k více jak masové produkci lifestylových apple produktů pak může vzniknout velké množství velmi rozdílných a hlavně originálních doplňků. Tentokrát se zaměřím na obaly pro iPad, které alespoň trochu přinášejí originalitu a zajímavý design.

Samotný iPad svým použitím vybízí k pomyslnému spojení s knihou či sešitem. Čteme si v něm jako v knize, dokonce v něm čteme knihy... "Knižní" obaly tak jsou logickým efektem možnosti použití.

Zkusím se podívat na jednotlivé obaly z hlediska použití a poukusím se nastínit i možné nevýhody konkrétních řešení.
Začnu u kvalitního řešení firmy Pad & Quill.

The Case Vol 1, 2, 3
Pad&Quill, $59.99

Pad & Quill je vcelku známý výrobce, který se zaměřuje na ruční výrobu obalů pro nejrůznější elektronické přístroje ve formě knih či sešitů, nejvíce připomínající Moleskine. Obal pro iPad není výjimkou. Tvrdé černé desky s dřevěným vnitřkem umožňují pevně uchytit iPad a snadno jej používat.


Uchycení
Uchycení samotné je realizováno gumovými rohy v přesně vyříznutém dřevěném korpusu. Tento systém je stejný u všech ostatních produktů Pad & Quill. iPad trochu silou zatlačíte do obalu a pak s ním můžete cestovat bez obav, že by se jakkoliv hnul.
Pro vyndávání slouží typická červená "záložka", za kterou lehce zatáhnete a iPad jakoby přizvednete a tím osvobodíte z pevného sevření rámu.
Celý obal je vybaven ještě právě pro Moleskine typickou gumičkou, která drží vrchní desky pevně zavřené, dokud ji neodstraníte. Jde ale spíše o pocit a styl než o funkční řešení. Velikostí a vahou desek samotých totiž k samovolnému otvírání moc nedochází.
Je možné, že právě kvůli napodobování Moleskine řešení byl v třetí verzi obalu tento prvek odstraněn a nahrazen zapínacím mechanismem ve stylu deníků. Osobně jsem preferoval první řešení a právě tento nový styl zapínání by mě od nákupu odradil. Ale to může být u každého jiné a opravdu záleží na vkusu.


Používání
Pokud se podíváme na běžné použití tohoto obalu, je jasné, že v něm primárně budeme držet iPad svisle.  Ideálně pak jako rozevřenou knihu. Přední desky sice jdou odklopit úplně dozadu, ale spoj je natolik pevný, že aby vznikla plochá podložka bude třeba vynaložit sílu. A ta následně může vést k opotřebení obalu a odlupování materiálu hřbetu.


Proto je kousek od hřbetu přední deska rozdělena, ostatně jako u většiny ostatních obalů pro iPad. Tady je ovšem rozdělení velmi blízko hřbetu. Dosahuje tím celkem pohodlného držení svisle s odklopenými deskami až dozadu, ale na druhou stranu zase při položení na podložku nedosahuje velkého úhlu sklonu obrazovky. To může být výhodou i nevýhodou.

Na obrázku je vidět, jak se na něm ideálně pracuje s takto mírným sklopením. Na druhou stranu použití na sledování videa pak tento sklon nestačí. K tomu účelu je určena druhá poloha - postavení na hrany obalu. Tím vznikne téměř kolmý stojánek pro iPad. To, aby se desky nerozjížděly zajišťuje spínací pásek, který se objevuje o třetí verze. Nevím nakolik je toto řešení nutné a kolik uživatelů tímto způsobem iPad staví, ale je to jedna z možností.



Výhody a nevýhody
Právě dost typický způsob uchycení dovoluje s iPadem v obalu snadno manipulovat bez strachu, že vypadne či se uvolní. To je velmi pohodlné, pokud iPad zůstává v obalu většinu času a zvyknete si pracovat s ním tak. The Case není řešením pokud hledáte obal na pouhé přenášení iPadu a jste zvyklí jej používat samotný. Vyjímaní je totiž třeba provádět celkem silou a přecijen mluvíme o gumových okrajích, které přístroj drží uvnitř. To znamená, že pokud iPad šestkrát denně vyndáte a zandáte, celkem záhy tam nebude držet tak pevně jako na počátku.
Na druhou stranu je třeba dodat, že s deskami dostanete tenký proužek gumy, který je v rozích použit a tak pokud se vám "vyžvýká" stávající náplň, můžete si obal sami opravit.

Zhodnocení 
Jak naznačuje název, Pad & Quill na obalu pracují a aktuálně nabízejí 3. verzi, která již opravdu vychytala všechny drobnosti, které mohly na předchozích vadit. Kupujete tak velmi kvalitní řešení od známého výrobce a rozhodně se nemusíte bát problémů. Všechny porty jsou dostupné i bez vyndání z obalu a jednotlivé verze se liší krom drobností jen způsobem zapínání desek.
Osobně od Pad&Quill vlastním dvě pouzdra a musím potvrdit, že ruční zpracování garantuje kvalitu   a je velmi příjemné je používat.

I pro iPad2?
Vzhledem k tomu, že iPad2 je za dveřmi je dobré se zeptat, jestli tento obal je možné použít i s novým iPadem. Přestože specifikace nebyly k dnešku ještě zveřejněny, dá se předpokládat, že rozměrově (výška a šířka) zůstane iPad u druhé verze stejný. Takže by nemělo nic bránit použití i Pad&Quill obalů pro verzi 2. Hlavní změnou by teoreticky měla být hloubka iPadu a možná zkosení jeho zadního dílu.
Ani jedna z těchto změn by neměla znamenat, že budete tento obal muset vyhodit. Pokud iPad v druhé verzi dosáhne ztenčení, mělo by být velmi jednoduché celý prostor jednoduše vyložit, aby přístroj "neplaval" ve vzduchu, anebo se spolehnout na pevnost rohových úchytů. Každopádně bych se (ne)kompatibility s iPadem 2 neobával a tak je tento obal dobrou investicí.


Krom obalu na iPad najdete na eshopu také velmi orignální Little Black Book pro iPhone a iPod Touch, nebo třeba Cartella pro Macbook Air, či obal pro Kindle 3 či Nook.