Historie
Původní AppleTV, již vcelku historický počin Applu, stála po dobu let na okraji zájmu této společnosti a mnohokrát se spekulovalo o jejím konci. Minimální softwarový a nulový hardwarový update v průběhu boomu nových více či méně revolučních produktů Applu tomu nasvědčovala. Společnost se nebránila označení hobby, které AppleTV získala. Byl to vedlejší produkt, který měl své příznivce, ale nikdy pořádně na trhu nezakotvil.
Není se čemu divit. Šlo o podivný hybrid multimediálního centra v době, kdy počítač v obýváku ještě nebyl vůbec normální součástí. Jakoby samotný výrobce nevěděl, co si s ním počít a vyčkával až trh dožene jeho myšlenku.
Fungující synchronizace s iTunes a přístup k velké databázi filmů ke koupení či půjčení přeci jenom dovoloval klasické applovské bezproblémové fungování, ale troufnu si říct, že na pravidelné bázi jako hlavní multimediální přehrávač ji používalo zanedbatelné množství lidí.
První generaci AppleTV mám a v plno ohledech splnila má očekávání. Sesynchronizoval jsem si kompletní iTunes knihovnu a jako přehrávač hudby přímo do receiveru/reproduktorů domácího kina často využívám. V kombinaci s ovládáním pomocí iPhone aplikace asi ideálně splňuje moji představu rychlého přístupu k mé knihovně v místech, kam jsem odmítl nainstalovat standardní počítač.
Novinky
Nová AppleTV přinesla několik změn, které naznačují další vývoj nejen u tohoto produktu, ale v celé sekci "zábavy" od Apple. Nejprve co se změnilo:
AppleTV je nyní menší.
Nemám pocit, že by zde šlo o nějakou cílenou minimalizaci a rozdíl mezi původní a novou velikostí AppleTV na televizním stolku nehraje roli. Hlavně vypuštěním pevného disku se najednou objevila uvnitř díra, kterou bylo možné nechat prázdnou, nebo produkt zmenšit.
Chybí pevný disk
Toto je asi největší změna vůči konceptu minulé AppleTV. A asi největší důvod nezájmu předchozích vlastníků. I mě to komplikuje využítí AppleTV ve stylu, ve kterém jsem byl zvyklý. A přesto mám pocit, že je to krok vpřed a trochu níže se pokusím dodat důvody. Každopádně odpadá jakákoliv synchronizace a obsah je streamován z nejrůznějších zařízení, tedy vašeho Maca, iTunes NASu, internetu či služeb jako jsou iTunes či Netflix.
Černá barva
Obarvení černě je u nové AppleTV zajímavé. Mohlo by se zdát, že jde o výjimku a je poplatné většině ostatního "televziního" vybavení. Přesto kontrastuje s předchozí AppleTV a ostatními Apple produkty tohoto ražení. Na druhou stranu bych v tomto hledal něco víc. Barvy Apple produktů se postupně měnily, z plastově bílé se stala hliníkově šedá a černá se začíná objevovat až v poslední době. iPhone, iPody... Myslím, že se Apple bude i nadále snažit oddělit Mac řadu od iPod/iPhone/iPad/AppleTV řady. Práce vs zábava. Tímto prorokuji druhé generaci iPadu zbrusu nový design :).
Ceny
Ceny jsou další velmi důležitou změnou této obměny. Zaprvé se změnila pořizovací cena. Z 299 dolarů klesla na velmi přesvědčivých 99. To už je zařízení, které stojí byť na zkoušku pořídit. Druhou důležitou změnou cen jsou ceny $ .99 za seriálové epizody. O tomto snížení se mluvilo již něco přes rok a konečně jej Apple realizoval, společně s kanály ABC a FOX. Jestli se dle očekávání přidají další se uvidí, až se nová AppleTV začne šířit domácnostmi. Řekl bych že ano, zvlášť při aktuálním trendu směru k nulovým cenám a aplikacím typu Hulu a podobným.
AirPlay
Přes všechny výše uvedené změny považuji plnou podporu AirPlay ze strany Apple (včetně tedy AppleTV) za tu zásadní, která mění celou situaci. Pokusím se vysvětlit své důvody a přidat pár argumentů.
AirPlay jako Game Changer
Nejprve se vrátím, jakým způsobem bylo AirPlay prezentováno. Jde o funkcionalitu, která umožňuje zařízením jakým je iPad nebo iPhone využívat AppleTV jako prostředek k přehrávání obsahu na obrazovkách našich televizí. Tedy jakýsi "dock". Streamujícím médiem tedy nemusí být jen Mac počítač, může jím být i některé z mobilních Apple zařízení.
Mě osobně to přijde jako hodně šikovná vlastnost. Konkrétně dosud jsem synchronizoval jednotlivá zařízení se stolním počítačem a jeho knihovnou. A jedním ze synchronizovaných byla i AppleTV. Nyní se stále synchronizují jednotlivá zařízení, pouze AppleTV je výhradně tunelem k výstupu těchto zařízení. To znamená, můžeme skrz ní streamovat jak jsme zvyklí ze stolního počítače, ale stejně tak iPadu nebo iPhonu. Znamená to tedy, že si na AppleTV vybrat stále iTunes knihovnu, ze které budu brát (pouze není uložená duplicitně na disku AppleTV), ale zároveň mohu říct, že chci přehrávat obsah i z jiného zařízení. Konkrétně přicházím do obýváku, zapínám receiver a na iPhonu vybírám, co mi bude hrát za hudbu. AppleTV zprostředkovává její kvalitní přehrávání na domácích reproduktorech a já nemusím řešit nic víc. Ovládám totiž stále iPhone, pouze výstupem není jeho reproduktor či sluchátka, ale moje repro soustava. A tahle myšlenka se mi hodně líbí.
Stejný případ je to u iPadu. Rozkoukaný film či seriál mohu dokoukat na velké televizi a nejsem nijak omezován. Kdysi tohle předvedli v reklamě na možnost připojení iPodu do vozů VW. Nyní to Apple povýšil na další úroveň.
Výkon. Třeba sdílený
Ale to je podle mého jen první část a vrcholek pyramidy. Zatím víme, že se uvnitř nové AppleTV skrývá A4 čip. Ten, který pomáhá v iPhonu či iPadu rozběhnout Unreal Engine.
Z toho pak bude jednoduché vyvodit, že stačí do AppleTV nahrát iOS a využít obrovskou knihovnu aplikací. Jistě, současná zařízení s iOS mají jeden velký rozdíl - multitouch ovládání. Co s tím? Co třeba Magic Trackpad? No nepřijde vám jeho umístění pouze vedle iMac počítačů plýtvání potenciálem?
Ano dokážu si velmi reálně představit, že AppleTV dostane možnost stahovat aplikace, které poběží na televizi v obýváku a budou se ovládat pomocí Apple Touchpadu. A to je teprve půlka mojí představy.
Právě kvůli snadné možnosti propojení s iPhonem či iPadem myslím, že by mělo být možné jedno z těchto zařízení (nebo zatím tajný sedmipalcový "menší iPad") používat jako vstupní a ovládací zařízení. A bylo by plýtvání rozhodovat, který z A4 čipů potáhne výkon. Proč těmto aplikacím nedovolit využít spojený výkon. Tím, že si Apple stanovil strukturu tohoto čipu, může to být již v počátku zahrnuto v technické specifikaci, a být mnohem jednodušší implementovat než například u Intel čipů.
Takže situace, kdy iPad jako multiouch obrazovka funguje jako vstupní ovládání pro hru či aplikaci, využívající dva A4 čipy a na standardní TV, provozuje grafiku srovnatelnou se současnými konzolemi není úplná utopie.
Jeslti Apple o sdíleném výkonu u AppleTV počítal uvidíme, každopádně ale sázím na to, že dříve nebo později dostane iOS a možnost spouštět aplikace.
Až přijde cloud
A ještě jedno očekávané překvapení bych u AppleTV sázel. Tím, že se zbavila disku se stala streamovacím zařízením. Ano, pomocí AirPlay do ní dostanete média z jakéhokoliv počítače či zařízení v bytě, ale stále to znamená mít toto zařízení spuštění (v případě počítače), nebo nablízku.
To, že se Apple chystá na realizaci mediálního cloudu se spekuluje už pěkných pár měsíců. Je to logické a rozhodně nás to čeká. To, že by to mohlo být spojené s flat-rate přístupem k iTunes knihovně nechme zatím stranou. Předpokládejme, že se jednou naše hudební a filmová knihovna ocitne na cloudu a my k ní budeme přistupovat ze svých stolních počítačů, stejně jako telefonů a "obývákových" komponent. V tom je koncept nové AppleTV také vyhovující. Směr od "vlastnění" k "půjčování" byl tím nejpodivnějším, co se na keynote 1. září objevilo.
Takže myslím, že nyní jde o to, připravit většinu zařízení s iOS či MacOS na vzdálený přístup k datům. A vlastně - chybí ještě nějaké? Myslím, že ne. Tak do toho.
Co se tedy stane, až nová AppleTV dorazí?
V tuto chvíli všichni čekáme, až se AppleTV začně prodávat. Toho bychom se měli dočkat za pár týdnů a teprve se uvidí, co dostaneme. Jestli další update, který pouze udržuje produkt na pokraji zájmu naživu, anebo zařízení nového přístupu k médiím a domácí zábavě.
Moje očekávání je takové, že se z AppleTV stane multimediální centrum v našich obývácích díky podpoře iOS. Co je všechno Apple schopen napáchat na trhu herních konzolí, když jen tak mimochodem převrátil naruby trh mobilních her svými telefony a hudebními přehrávači?
Každopádně bych považoval novou AppleTV za černého koně. Apple má v tuto chvíli tak pevnou pozici, že by si mohl dovolit trochu riskovat.