Já si ale nemyslím, že by to byla chyba nebo neodhadnutí trhu. On si totiž iPad připravil půdu, aby mohl vytvořit trh vlastní. Může být plnohodnotným soupěřem stávajících zařízení a potenciálním vítězem v následujících oblastech:
- elektronická čtečka dokumentů
- přenosný přehrávač multimédií
- platforma pro sociální komunikaci a webové prohlížení
A když se na tyhle trhy podíváme s odstupem a nadhledem, nebude až tak složité s kvalitním zařízením do roka diktovat pravidla. Vezmu to odzadu:
Plnohodnotná webová stránka v něčem, co jde snadno přenášet, příjemně se drží v ruce ikdyž člověk nesedí u pracovního či jiného stolu, je věc, která v tuto chvíli obrovskému množství lidí chybí. A možná o tom ještě neví. V tom je Apple opět vpředu. Byť se to může dneska zdát jako scifi, věřím, že do roku bude normální, aby měli iPad jako věc, kterou si budou brát s sebou kamkoliv a byli online, spojení se svými profily, facebooky, objednávali, psali maily a podobně.
Jako přehrávač multimédií je iPad ještě trochu sporný. V tuto chvíli je možnost mobilní video ve vcelku rozumné kvalitě nosit ve svém iPhonu a právě tato mobilnost je přínosem. Pokud by někdo stál o HD kvalitu, určitě mu desetipalcový displej s 1024x768 rozlišením moc nepomůže.
Je to ovšem ještě druhá část - spojení s externím zařízením (ala Zune) a hlavně zatím neoznámená smlouva s filmovými a televizními společnostmi o poskytování "iPad" kopií zakoupených filmů či přímo zlevnění seriálů pro iTunes, potažmo iPad, tak jak se předpokládá - na 99 centů.
V této oblasti je zatím nástup iPadu vcelku těžké předvídat. Je možné, že zaujme a ona "osobní přenosná obrazovka" se stane standardem, ale je tu i vcelku velká pravděpodobnost, že jde o šlápnutí vedle. Tady se rád nechám příjemně překvapit.
Ale hlavní přínos iPadu vidím v oblasti elektronického publikování. Na keynote to bylo Steve Jobsem řečeno naprosto jasně - Amazon udělal velkou práci a my se teď postavíme na jeho ramena a ovládneme svět ebooků. Takhle přesně to nebylo, ale takhle přesně to bude.
Jakožto člověk zaměstnaný v jednom z velkých nakladatelství s vlivem na jeho internetový vývoj jsem byl v minulosti mnohokrát dotázán na vliv čteček elektronických knih na tištěnou produkci. Odpovídal jsem, že se dá čekat velký vliv elektronického publikování na tištěný segment, hlavně periodických publikací, ve chvíli kdy se objeví použitelná čtečka. Odmítal jsem Kindle, Nook a ostatní za onen zlom v tomto odvětví pokládat.
Nyní je tady iPad a já myslím, že dochází k revolučním změnám v publikování. Netvrdím, že zaniknou tištěná média, nebo dokonce knihy, jen si myslím, že dostali velkou konkurenci, které se budou muset přizpůsobit.
A vzhledem k tomu, že jsem schopen nahlédnout do pozadí publikování jak knih, tak časopisů, vidím v rozšíření iPadu revoluci.
Už dnes je možné vidět na AppStore několik časopisů, které se rozhodly publikovat pro malé displeje iPhonů. Povětšinou za dolar si tam můžete stáhnout poslední číslo v jakémsli listovacím rozhraní a získáte totéž, jako byste si koupili časopis (obsahově).
Limitem je samozřejmě velikost displeje a nutnost nabízet se jako aplikace. A teď si vezměte iPad v kombinaci s iBooks store. Jste schopni nabídnout svou publikaci ve správném zařazení do žánru, můžete definovat cenu a určitě zde půjde pracovat s něčím, jako předplatným. Navíc vám v tu chvíli odpadly veškeré náklady na tisk. A pokud nebudete mít od obsahu žádné nadstandardní (multimediální) požadavky, nemusí se v publikační cestě naprosto nic změnit.
To je první možnost. Prostě na konci zalomení dáte export do ePub formátu a odešlete do iBooks Store, nastavíte o 20% nižší cenu než na stánku a jdete počítat zisk.
Druhá možnost je podle mě ta, která celé toto odvětví bude od základu měnit. Časopisy začnou využívat všeho toho, co jim iPad může nabídnout. Budou tedy vznikat speciální edice pouze pro iPad (plus očekávatelné napodobitele/následovníky). Text se bude chovat jako na webové stránce, půjde tedy například ve svých elementech zvětšovat, obrázky budou obsahovat větší náhledy či sadu fotografií k obsahu, bude připojena online diskuse, samozřejmě embed videa a podobně.
Konkrétně toto jsem pochopil teprve, když jsem na keynote viděl prezentaci New York Times aplikace. Toto je opravdu budoucnost. Nebude nic lehčího, než si každé ráno stáhnout své Timesy do iPadu na cestu nebo čtení u kávy v kanceláři. Nebo časopisu pro večerní uvelebení v obýváku. Vše stejné jako vytištěné, ale doplněné o online funkce a multimédia.
Když jsem o tom takhle uvažoval, říkal jsem si, jeslti se publikační domy do toho pustí. Ale Apple má jeden trumf na podporu - AppStore. Tenhle model se osvědčil a funguje. V tu chvíli jde už jen o to, kdo bude první a tipnul bych si, že žádný důležitý publisher nezůstane pozadu.
Proto mě potěšil Wired Magazne, který už oznámil, že do léta bude svůj časopis vydávat ve speciální iPad edici. Myslím, že další oznámení na sebe nedají dlouho čekat a přestože Apple neoznámil ani nenaznačil žádnou podporu časopisů a novin v iBooks Store, evidentně otevřel dveře do naprosto prázdného miliardového trhu.
Vždyť není to náhodou ona záchrana tištených médií, stěžujících si na odliv reklamy, klesajcí náklady, uživatele utíkající k internetu a koketování se zavedením placeného obsahu. Tady to máte v jednom balení s jablkem.
Takže tvrdím, že iPad je domyšlená elektronická čtečka, která má potenciál změnit celý publikační model hlavně u periodických publkací a trochu optimisticky bych řekl, že do roku budu mít alespoň 30% návštěvnosti generovaných z iPadu nebo podobných zařízení a publikovat minimálně jednu tiskovinu/web právě pro iPad trh.